JURY

Kinga Dębska

fot. Zuzanna Szamocka

Reżyserka, scenarzystka, autorka trzech filmów fabularnych, nagrodzonego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film za scenariusz „Helu” z Pawłem Królikowskim i Anną Geislerovą, obsypanych nagrodami „Moich córek krów” z Agatą Kuleszą i Marianem Dziędzielem oraz ostatnio „Planu B”, a także kilkunastu filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzonego Orłem filmu o Elżbiecie Czyżewskiej „Aktorka”. Autorka książki „Moje córki krowy”, która stała się bestsellerem. Absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii fabularnej na FAMU w czeskiej Pradze.

 

Paweł Łoziński

fot. Rafał Masłow

Reżyser, operator i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykłada reżyserię filmu dokumentalnego w PWSFTviT w Łodzi oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach ponad 20 filmów dokumentalnych. Wiele z nich uznano za nowatorskie, ponieważ otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w gatunku, jakim jest film dokumentalny. Międzynarodowe uznanie zdobył dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia“ (1992) opowiadającym o polskim Żydzie Henryku Grynbergu szukającym mordercy swojego ojca. Film zdobył wiele prestiżowych nagród w tym „Golden Gate Award“ na SFIFF oraz Grand Prix „Vue sur les Docs“ w Marsylii i New York Film Festival. Pracował jako asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Trzy kolory biały“. Jego krótki metraż „Siostry“ (1999) otrzymał deszcz nagród, w tym prestiżowe Grand Prix „Cinema du Reel“ Paryż, Grand Prix „Visions du reel“ Nyon i Grand Prix Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Długi metraż „Taka historia“ opowiadający o przyjaźni reżysera z sąsiadami na własnym podwórku był przełomem w pokazaniu bliskości z bohaterem. Film otrzymał „Złotego Gołębia“ na Doc Leipzig 1999 oraz Złotego Lajkonika i Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Kolejnego „Złotego Gołębia“ na Festiwalu w Lipsku otrzymał w 2004 roku za film „Między drzwiami“. Film „Chemia“ był najbardziej nagradzanym polskim dokuemntem w 2009 r. Dostał ponad 15 nagród w tym „Prix Europa“ za Najlepszy Europejski Film Telewizyjny 2009, Berlin, Nagrodę Telewizji MDR za najlepszy wschodnioeuropejski film dokumentalny DOC Leipzig 2009. Osobisty i odważny film opowiadający o trudnych relacjach z ojcem „Ojciec i syn“ (2013) uhonorowany został min. Nagrodą św. Jerzego za Najlepszy Film Dokumentalny – 35 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Moskwa 2013, „Srebrnym Rogiem“ dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz głównymi nagrodami w Teheranie i Mińsku. Ostatni film „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham“ (2016) doceniło jury festiwali m.in. w Tbilisi, Barcelonie, Florencji czy KFF – Srebrny Lajkonik.

Krzysztof Majchrzak

Aktor, muzyk, pedagog. Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, od kilku lat wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Studiował wokalistykę i pedagogikę w PWSM w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTviT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Po studiach, w latach 1974-1975 występował w Teatrze Narodowym, przez 16 kolejnych lat należał do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego, od 1991 r. aktor warszawskiego Teatru Studio. Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a dziewięć lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda leszczyńskiego (1981 r.). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985 r.). Druga połowa lat 90. to okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006 r.), gdzie aktor wcielił się w postać Fantoma.
Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994 r., „Historia kina w Popielawach” 1998 r., „Pornografia” 2003 r.).
W 2016 r. zagrał główną rolę w filmie J.J. Kolskiego „Las 4 rano”, do którego także współtworzył scenariusz.

Łukasz Maciejewski

fot. Marta Łącka

Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych „AICT” oraz Federacji Krytyków Filmowych „Fipresci”. Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Juror, moderator i organizator kilkuset festiwali filmowych. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: „Kino za Rogiem” i „Aktorki na Bielanach” (Warszawa), „Big Film w Big Book” (Warszawa), „Magiel filmowy” (Wrocław), „Goście Łukasza Maciejewskiego” (Tarnów), „Kino Huta” (Kraków), „Przywrócone arcydzieła” (Kraków), moderator „Kina Konesera” w Koninie oraz licznych cykli tematycznych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji HBO i Cinemax. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino Millennium. Autor wielu książek (m.in. „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, „Flirtując z życiem”– wywiad rzeka z Danutą Stenką, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: m.in. statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, czterokrotnie nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”. W 2017 r. opublikował tom „Aktorki. Odkrycia” oraz polsko-angielski album „Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości”. Obie książki zyskały status bestsellera.

Marcin Ziębiński

Reżyser filmowy i telewizyjny, producent. Ukończył PWSFTviT w Łodzi. Jako dziecko występował w telewizyjnych serialach „Polskie drogi” i „Czterdziestolatek”. W 1983 r. zrealizował na taśmie 16mm krótkometrażowy film „Klucz do….”, nagrodzony na ponad 20 festiwalach krajowych i zagranicznych (w tym OKFA). W 1991 r. nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy kostiumowy film fabularny „Kiedy rozum śpi”, który powstał w koprodukcji polsko-francuskiej (otrzymał nagrodę za debiut na MFF w San Sebastian, był oficjalnie pokazywany na konkursie MFF w Cannes w sekcji „Cinéma en France“, został pokazany w retrospektywie Valencia ’92 i Montreal ’92, otwierał uroczyście MFF w Viareggio). Na swoim koncie ma spektakle w Teatrze Telewizji („Trzy szkice miłosne” „Spór” oraz „Fernando Krapp napisał do mnie ten list” Tankreda Dorsta – najlepszy teatr telewizji 1995 roku), thriller „Gniew” i wysokobudżetowy niezależny film akcji „Dublerzy”, realizacje telewizyjne: serial „Bank nie z tej ziemi”, film „Siedem dalekich rejsów” oraz ponad 600 reklam telewizyjnych.